دریاچه ارومیه دوباره جان می‌گیرد؟
دریاچه ارومیه دوباره جان می‌گیرد؟
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: با بهره‌برداری از سد چپر آباد به عنوان یکی از طرح های تامین آب دریاچه ارومیه در مهرماه سال جاری نگین فیروزه ای جان می گیرد.

به گزارش عصرتبریز به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی، مجید رستگاری در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به بهره‌برداری از سد چپر آباد در مهرماه ماه اظهار کرد: سد چپر آباد در ۱۰ کیلومتری شهرستان اشنویه از نوع خاکی با هسته رسی می باشد، که‌این سد پس از پایان مطالعات در سال ۱۳۸۲و شروع عملیات اجرایی آن آماده بهره برداری نهایی قرار گرفته است. طول تاج این سد ۴۸۸متر و عرض تاج ۱۰ متر و ارتفاع از پی ۳۴ متر و مساحت مخزن ۵۵۰هکتار است.

وی گفت: سالانه ۲۷میلیون مترمکعب از آب‌های روان رودخانه کانی رش و حدود ۵۰ میلیون مترمکعب از آب سد سیلوه به مخزن سد چپر آباد هدایت می‌شود.

رستگاری با بیان اینکه این سد دارای مخزن آبی به حجم ۳۸ میلیون و حجم تنظیمی ۷۱ میلیون مترمکعب است، گفت: تأمین بخشی از نیاز زیست‌محیطی دریاچه ارومیه مهم‌ترین هدف از اجرای سد چپر آباد است که آب رها شده از سد در مسیر رودخانه کانی رش به گدارچای و نهایتاً به دریاچه ارومیه می‌پیوندد.

رستگاری خاطرنشان کرد: در حال حاضر طرح سد چپر آباد و احداث جاده جایگزین اشنویه به پیرانشهر به طول ۱۴ کیلومتر به اتمام رسیده و همچنین باهدف تقویت زیرساخت‌های ارتباطی حدود پنج کیلومتر از جاده روستایی منطقه احداث و در کنار دیگر ثمرات اجرای این طرح، مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت .