استاندار آذربایجان شرقی: اجرای طرح آب‌رسانی از رود ارس به جد پیگیری می شود
استاندار آذربایجان شرقی: اجرای طرح آب‌رسانی از رود ارس به جد پیگیری می شود

عصر تبریز: استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر طراحی و تدوین برنامه جامع مدیریت مصرف و تامین آب، صرفه‌جویی در مصرف آب را ضروری دانست و گفت: برخورد با مشترکان پرمصرف همچنان باید در دستور کار مسوولان مربوطه قرار گیرد. اسماعیل جبارزاده در جلسه شورای معاونان استانداری، افزود: آذربایجان شرقی همانند بسیاری از مناطق کشور […]

عصر تبریز: استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر طراحی و تدوین برنامه جامع مدیریت مصرف و تامین آب، صرفه‌جویی در مصرف آب را ضروری دانست و گفت: برخورد با مشترکان پرمصرف همچنان باید در دستور کار مسوولان مربوطه قرار گیرد.

اسماعیل جبارزاده در جلسه شورای معاونان استانداری، افزود: آذربایجان شرقی همانند بسیاری از مناطق کشور در بحران آب به سر می‌برد و در حال حاضر راهی جز مدیریت تقاضا و مصرف آب نیست.

وی، فرهنگ‌سازی در خصوص مصرف بهینه آب را یادآور شد و گفت: ضروری است هرچه سریع‌تر برنامه جامع مدیریت مصرف و تامین آب با تکیه بر راهکارهای مصرف بهینه توسط شرکت آب و فاضلاب استان تدوین و به بخش‌های مورد نظر ابلاغ شود.

جبارزاده بر اجرای طرح آب‌رسانی از رود ارس نیز تاکید کرد و گفت: دستگاه‌های ذی‌ربط این طرح را باید در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند و به جد پیگیر آن باشند.

استاندار آذربایجان شرقی برخورد جدی با انشعابات غیر مجاز آب را مورد تاکید قرار داد و گفت: با توجه به بحران آب، انشعاب غیرمجاز آب ممنوع است.

جبارزاده در ادامه این جلسه که فرماندار مراغه نیز در آن حضور داشت، با اشاره به ظرفیت‌های این شهرستان به عنوان دومین شهرستان بزرگ استان، خواستارهدف‌گذاری مناسب بخش گردشگری مراغه شد.

وی در این راستا اصلاح زیرساخت‌های گردشگری، آماده‌سازی فاز نخست منطقه ویژه اقتصادی و سرمایه‌گذاری، حمایت از بخش خصوصی در جهت احداث هتل و مهمان‌سرا در مراغه و همچنین افزایش مشارکت‌های اجتماعی در جهت پیشگیری از آسیب‌ها را ضروری دانست.

 

وضعیت آب هر سال بحرانی‌تر می‌شود/ مشترکان پرمصرف همچنان در برنامه قطع آب

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی هم در این نشست، با اشاره به بحران آب در کشور و استان، در خصوص منابع آب استان اظهار داشت: تا پایان سال ۹۳، یک میلیون و ۷۶ هزار انشعاب آب آشامیدنی در استان وجود داشته که بر اساس آن صد درصد جمعیت شهری استان تحت پوشش آب آشامیدنی قرار داشته‌اند.

علیرضا ایمانلو با بیان این که محدود بودن ظرفیت تاسیسات تامین آب، یکی از مشکلات اساسی شهر تبریز است، گفت: ظرفیت تامین آب تبریز باید ۱٫۵ برابر ظرفیت موجود افزایش یابد و از طرفی به موازات رشد جمعیت باید تاسیسات جدید آبرسانی احداث شود.

وی، متوسط بارندگی در سطح آذربایجان شرقی را ۲۴۲ میلی‌متر بیان کرد و گفت: این میزان کمتر از یک سوم متوسط بارش جهانی است، در حالی که مصرف ما خیلی بیشتر و نزدیک دو برابر کشورهای پرآب است.

ایمانلو از قطع آب یک‌هزار مشترک پرمصرف در استان خبر داد و گفت: به مشترکان پرمصرف تذکر داده‌ایم که در صورت عدم رعایت الگوی مصرف انشعاب آب‌شان قطع خواهد شد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر تنها منبع آب قابل افزایش برای عبور از بحران، برداشت آب از سفره‌های آب زیرزمینی دامنه سهند با حفر چاه‌های عمیق است که با توجه به اقدامات انجام شده تنها ۵ درصد به ظرفیت موجود اضافه شده که آن هم برای افزایش انشعابات آب کافی نبوده و هر سال این وضعیت بحرانی‌تر می‌شود.

ایمانلو خاطرنشان کرد: با توجه به این که با یک مورد قطعی آب ۳۳ ساعته ناشی از ترکیدگی در خط انتقال آب از زرینه‌رود در روزهای گرم سال، توزیع آب با مشکل مواجه شد لذا ضرورت دارد تدابیر لازم برای تامین آب از منابع دیگر اندیشیده شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی با بیان این که حجم مخازن در مدار استان در سال گذشته ۹۰۱ هزار و ۱۰۰ مترمکعب بوده است، تصریح کرد: همچنین تعداد تصفیه خانه های آب در مدار استان ۹ واحد بوده و ۳۴ واحد آزمایشگاه آب در استان وجود دارد.

ایمانلو با بیان این که شبکه فاضلاب شهر تبریز در صورت تامین اعتبار چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی تا چهار سال آینده تکمیل می شود، گفت: اجرای ۱۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب تبریز در برنامه سال جاری قرار دارد و ما درصدد استفاده از منابع فاینانس برای اجرای این طرح هستیم.

وی همچنین از افتتاح ده پروژه عمرانی آب و فاضلاب به ارزش ۶۰ میلیارد ریال همزمان با هفته دولت در سطح استان خبر داد.

 

روند اجرای سند تدبیر توسعه در دومین شهرستان بزرگ استان

فرماندار مراغه هم در این جلسه گزارشی از عملکرد، ظرفیت‌ها و برنامه‌های پیش روی شهرستان ارایه کرد و با تشریح هسته‌های کلیدی هفت گانه سند تدبیر توسعه شهرستان شامل استخراج فراورده‌های معدنی، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی، توسعه صادرات خشکبار، اصلاح الگوی کشت، ایجاد قطب سلامت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، میزان تحقق و پیشرفت اجرای این سند را مطلوب ارزیابی کرد.

ظفر محمدی با اشاره به اقدامات عملی برای اصلاح و بهکاشت باغات، گفت: حدود ۱۰میلیارد تومان در سال ۹۳ برای اصلاح الگوی کشت و بهبود روش های آبیاری در سطح شهرستان مراغه هزینه شده است.

وی، ایجاد مراکز آن‍ژیوگرافی، رادیوتراپی، جراحی های محدود، دیابت، ایجاد مراکز مشاوره و مراکز مختلف دیگر را در ایجاد قطب سلامت مهم خواند.

در این جلسه با توجه به فرارسیدن هفته دولت، مقرر شد کلیه فرمانداری ها و دستگاه های اجرایی نسبت به تشکیل ستاد گرامی داشت هفته دولت اقدام نموده و با برنامه ریزی مطلوب و نوآورانه، در جهت تقویت روحیه نشاط و امیدواری در بین مردم نقش موثر ایفا کنند.